چشم انداز مثبت بورس با ورود شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)

چشم انداز مثبت بورس با ورود شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)

یداله صادقی، مدیرعامل گروه تولیدی گاز لوله

سرانجام انتظارها به پایان رسید و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) به‌عنوان بزرگترین هلدینگ اقتصاد ایران برای عرضه در بازار سرمایه مهیا شد. شرکتی که بزرگترین عرضه اولیه در تاریخ بورس تهران است و ورودش به این بازار طلیعه شفافیت در زیرمجموعه‌های اقتصادی سازمان تامین اجتماعی خواهد بود. این اتفاق، جدای از اثرات مثبتی که برای شرکت شستا به همراه دارد، به طور مستقیم به افزایش عمق بازار سرمایه و تقویت مشارکت جامعه در فعالیت‌های اقتصادی کمک می‌کند و از این منظر، گام بزرگی برای دولت، سازمان تامین اجتماعی و سازمان بورس قلمداد می‌شود. اما مزیت های بورسی شدن شستا به همینجا ختم نمی شود و می توان نکات دیگری را به آن افزود که به برخی از آنها اشاره می شود:

1)یکی از مزیت های بورسی شدن شستا بعد اقتصادی آن است. چرا که موجب پویایی پس اندازها شده، موجب ایجاد ساز وکار جهت گسترش مالکیت عمومی شده و موجب مشارکت شهروندان در رشد اقتصادی خواهد شد. همچنین در شرایطی که تورم فزآینده به یکی از آفت های اقتصاد کشور تبدیل شده می تواند موجب جذب نقدینگی شده و تا حدودی تورم را مهار و به تهیه بهینه منابع کمک کند. بورسی شدن از سوی می تواند باعث جمع آوری سرمایه های جزئی و پراکنده به جهت تامین منابع مالی شرکت ها و توضیح عادلانه ثروت از طریق گسترش مالکیت عمومی شود و از تصدی گری دولت می کاهد و به تحقق اجرای اصل 44 و خصوصی سازی واقعی کمک می کند.

2)از جمله الزامات ورود به بورس «شفافیت» است. ارائه اطلاعات طبق الزامات سازمان بورس و در دسترس قرار گرفتن عملکرد ماهانه و دوره ای و انتشار عمومی آن به افزایش شفافیت فعالیت های اقتصادی سازمان منجر خواهد شد و انتشار صورتهای مالی شرکت ها و حسابرسی آنها توسط حسابرسان معتمد سازمان بورس، موجب اعتمادسازی در بین سهامداران و افکار عمومی خواهد شد.

3)«نظارت عمومی» یکی دیگر از مزایایی است که می توان آن را به فهرست بلندبالای مزایای بورسی شدن شستا ضمیمه کرد. با عرضه سهام در بورس و مشارکت عمومی پاسخگویی سازمان افزایش پیدا می کند و از آنجاکه ذی نفعان متعددی خواهد داشت، به تنوع در سازوکارهای کسترش نظارت منجر می شود. همچنین شرکتهای بورسی با توجه به معیارها و خرید و فروش سهام آنها اعتبار داخلی و خارجی پیدا خواهند کرد و این مدل ارزیابی عملکرد شرکت در بازار و نظارت فعالان بازار بورس، زمینه های اعتبار را فراهم می کند.

4)شستا یکی از بزرگترین هلدینگ های اقتصاد کشور است و ورود 12 درصد از سهام آن به بازار بورس می تواند تحولی عظیم در این بازار ایجاد کرده و افزایش بی سابقه ای در حجم سرمایه موجود در بورس و اقتصاد را به دنبال داشته باشد. این تحول بزرگ همچنین می تواند سهام را در اختیار سرمایه گذاران بالقوه و سرمایه های تازه قرار دهد و به پویایی و رونق بازار منجر شود.

5)افزایش مشارکت مردم در تصمیم گیری ها یکی دیگر از محاسن ورود به بورس است. با ورود شرکت به بورس، سازوکار لازم جهت گسترش مالکیت عموم و مشارکت شهروندان ایجاد شده و ذی نفعان برای حفظ منافع و ارزش آن ضمن حضور در مجامع شرکت ها، در تصمیم گیری های اقتصادی شرکت مشارکت خواهند کرد و عملکرد شرکت توسط مردم و بازار رصد می شود و به این شکل امکان تصحیح به موقع کاستی های شرکت فراهم خواهد شد. نتیجه نهایی این فرآیند بهبود عملکرد شرکت خواهد بود.

6)یکی از امکاناتی که بورس در اختیار شرکت ها قرار می دهد جمع آوری سرمایه با حداقل هزینه است. بازار بورس می تواند موجب جمع کردن نقدینگی سرمایه گذاران تازه و بالقوه و بالفعل شود. در این بازار شرکت های بورسی می توانند به سهولت از طریق انتشار سهام و اوراق بهادار از جمله اوراق مشارکت مبادرت به تامین مالی کنند.

7)بورسی شدن شستا علاوه بر مزیت های ذکر شده می تواند از منظر ارتقاء عملکرد و توسعه مدیریت نیز موثر باشد. چرا که ورود به بورس باعث بیشتر شناخته شدن شرکت های تحت مدیریت و معرفی آنها به طیف وسیع تری از آحاد جامعه می شود و با توجه به مزیت های مالیاتی و شفافیت اقتصادی، تهیه بهینه منابع صورت خواهد گرفت و به رشد اقتصادی و بهبود عملکرد شرکت های بورسی منجر خواهد شد. از سوی دیگر کسب و حفظ مزیت رقابتی بین شرکت های بورسی باعث می شود مدیران شرکت ها در مسیر تامین منافع سهامداران و بهبود عملکرد شرکت گام بردارند. همچنین از تصمیمات خلق الساعه و غیر کارشناسی احتمالی مدیران جلوگیری می شود و تصمیم سازی ها با خرد جمعی و در نظر گرفتن منافع ملی و سود سهامداران در راستای تولید ثروت برای مجموعه ذی نعفان اتخاذ می شود.

امید است با ورود شستا به بازار سهام برگ زرین دیگری در کارنامه این هلدینگ ملی رقم خورده و این تجربه گرانبها موجب هم افزایی با بخش های اقتصادی دیگر و سهامداران شده و در نهایت افزایش ثروت ملی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *